پشتیبانی سایت

ایام سمانی

ایام سمانی

معرفی مرغ و خروس آیام سمانی Ayam Cemani
مرغ و خروس آیام سمانی که در انگلیسی Ayam Cemani نامیده می شود متعلق به کشور اندونزی می باشد. در واقع نام این نژاد از دو کلمه «آیام» و «سمانی» مشتق شده است که واژه اول در زبان اندونزیایی بر مرغ اطلاق می گردد و واژه دوم نام دهکده ای در نزدیکی شهر سولو، مرکز جزیره جاوه می باشد. خروس آیام سمانی در مرکز و شرق جاوه، جزیره «مادورا» در سوماترا یافت میشود. این مرغ و خروس به رنگ سیاه هستند. این نژاد در سال ۱۹۲۰ توسط یک مستعمره نشین هلندی کشف شد. وزن خروسی ۱/۸ کیلوگرم و مرغ ۱ تا ۱/۲ کیلوگرم است.

اطلاعات جالب در مورد مرغ و خروس آیام سمانی (خروس سیاه)
خروس سیاه یا آیام سیمانی که با نام Ayam Cemani شناخته میشود دارای ویژگی های خاص و جالبی می باشد که هر بیننده ای را جذب خود می کند. در ادامه شما را با ویژگی ها و خصوصیات مرغ و خروس سیاه آشنا خواهیم کرد.

مرغ و خروس سیاه یکی از عجیب ترین و جالب ترین نژاد های مرغ و خروس می باشد که در این مقاله از وبلاگ آموزش جوجه کشی قصد داریم خصوصیات ظاهری، زادگاه، دوره جوجه کشی، رشد و تخمگذاری، خواص گوشت و تخم و تغذیه آنها را بررسی کنیم، مرغ و خروس سیاه از جمله گران ترین مرغ و خروس های موجود در جهان می باشد که گاهی قیمت یک جفت آنها به ۵ هزار دلار نیز می رسد، این پرنده ذاتا متعلق به اندونزی می باشد، اما به وسیله تجار و بازرگانان به مناطق مختلفی از جهان انتقال یافته اند و در کشورهایی مانند هلند، اسلواکی، جمهوری چک و آلمان می توان نمونه هایی از آنها را یافت، مرغ و خروس سیاه در ایران بسیار کمیاب است و در صورت وجود نیز قیمت بالایی خواهد داشت.

مطالب مرتبط
ویژگی ها و خصوصیات مرغ و خروس بلک استار black star

دلیل فلج شدن یا پا باز بودن جوجه ، علت ها و درمان

آشنایی با خصوصیات ظاهری مرغ و خروس سیاه
در بیان ویژگی های ظاهری مرغ و خروس سیاه می توان گفت که سلول های تمام بدن پرنده به رنگ سیاه است، یعنی از پر و پوست و گوشت گرفته تا مغز استخوان ، قلب و رگ های آنها نیز به رنگ مشکی می باشد، اما خون آنها قرمز است و تنها تفاوت بین مرغ سیاه با خروس سیاه در اندازه تاج و ریش آنهاست، علاوه بر اینکه تاج و ریش هر دوی آنها به رنگ سیاه می باشد اما مرغ سیاه تاج و ریش بسیار کوتاه تر و کوچکتری نسبت به خروس سیاه دارد.

جالب است بدانید که نام دیگر آنها آیام سمانی (Ayam cemani) می باشد و در بیشتر کشورهای آسیای شرقی به عنوان پرنده زینتی و به جهت تولید تخم و گوشت و کسب درامد پرورش می یابند. به دلیل قیمت بالای این پرنده ها منبع درامدی بسیار خوبی محسوب می شود و در بسیاری از شهر و استان های کشور قابل پرورش می باشد.

بنابراین اگر کسی قصد پرورش و گوشتی کردن مرغ و خروس سیاه را داشته باشد، باید به تخم نطفه دار آنها و یک دستگاه جوجه کشی مناسب و حرفه ای دسترسی داشته باشد.

مرغ و خروس های آیام سمانی یا همان سیاه جزو ماکیان خونگرم و انسان دوست هستند و به راحتی می توان آنها را پرورش داد و مرغ تخم گذار آن در سال حدود ۱۰۰ تخم خواهد گذاشت که به رنگ کرم خواهد بود، مرغ ها مادران خوبی برای جوجه های خود هستند و به راحتی نیز بر روی تخم های گذارده شده کرچ می شوند،

اما برای افزایش میزان تخم گذاری و جلوگیری از قطع روند تخم گذاری باید تخم ها را از لانه خارج ساخته و به منظور جوجه کشی از آنها از یک دستگاه جوجه کشی استفاده کنید.

جوجه های به دنیا آمده کاملا سیاه هستند و صدای مشابه با صدای جوجه های یک روزه معمولی دارند. جوجه ها پس از ۵ الی ۶ ماه بالغ خواهند شد و به وزنی حدود ۴ الی ۵ کیلو خواهند رسید، از این رو جزو دسته ماکیان سنگین وزن به شمار می رود.

مرغ ایام سمانی
ویژگی ها و خواص تخم مرغ ایام سمانی
تخم مرغ پوسته ای کرمی دارد، اما درون تخم مانند تخم مرغ معمولی دارای سفیده ای سفید و زرده ای زرد رنگ است. دوره جوجه کشی آنها نیز مانند تخم های معمولی ۲۱ روز بوده و در شرایط دما و رطوبت مناسب جوجه کشی از تخم مرغ معمولی می توان از تخم مرغ سیاه نیز جوجه کشی نمود.