پشتیبانی سایت

۵۰۰ هزار قطعه مرغ معدوم شد!

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن می‌گوید: به دلیل شیوع آنفلوآنزا مرغی تا به حال ۵۰۰ هزار قطعه مرغ را معدوم کردیم. واکسن این بیماری در بازار وجود دارد.

در دو هفته اخیر قیمت تخم‌مرغ رقم جدیدی را ثبت کرد. در آن زمان قیمت برخی از تخم‌مرغ‌های شناسنامه‌دار به شانه‌ای ۵۰ هزار تومان رسید که البته این تخم‌مرغ‌ها، معمولی نیستند.

حال بعد از گذشت دو هفته قیمت تخم‌مرغ فعلاً ثابت باقی مانده است. برخی از فعالان بازار علت افزایش قیمت تخم‌مرغ را آنفلوآنزای مرغی عنوان کردند.

به گفته سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن، در دو هفته اخیر قیمت تخم‌مرغ از سوی دولت دستوری تعیین شده است. قیمت تخم‌مرغ از محل درب مرغداری کیلویی ۱۴ هزار تومان و در بازار آزاد هم با کیلویی ۱۷ هزار تومان فروخته می‌شود. یعنی قیمت تخم‌مرغ در بازار شانه‌ای ۳۵ هزار تومان است.

ناصر نبی‌پور در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت تخم‌مرغ به دلیل افزایش آنفلوآنزا گران شده است؟ به تجارت‌نیوز می‎‌گوید: بخشی از گرانی قیمت تخم‌مرغ به دلیل آنفلوآنزای مرغی است. بابت آنفلوآنزای مرغی کادر دامپزشکی هیچ موضوعی را پنهان نمی‌کند. فعلاً پنج مرغداری بزرگ در خراسان جنوبی درگیر آنفلوآنزا شده است.

وی اظهار می‌کند: به دلیل شیوع آنفلوآنزای مرغی تا به حال ۵۰۰ هزار مرغ را معدوم کردیم. البته مقصر افزایش شیوع آنفلوآنزا سازمان دامپزشکی نیست بلکه مقصر خود مرغدارها هستند.

سخنگوی اتحادیه مرغداران میهن معتقد است: واکسن آنفلوآنزا در بازار موجود و تزریق واکسن آنفلوآنزا اجباری است. متأسفانه در این زمینه مشکل فرهنگی وجود دارد. هر چند که قیمت واکسن‌ها هم بالاست.

قیمت تخم‌مرغ ارزان نمی‌شود

نبی‌پور می‌گوید: سه دوز واکسن برای هر مرغ شش هزار تومان تمام می‌شود، یعنی یک واحد مرغداری با ۱۰۰ هزار قطعه مرغ باید ۶۰۰ میلیون تومان بابت واکسن مرغ‌ها هزینه کند. البته این بخشی از هزینه مرغداران است. برای مرغ‌ها سایر واکسن‌های دیگر تزریق می‌شود که هزینه را بالاتر می‌برد!

وی درباره قیمت تخم‌مرغ تا شب عید بیان می‌کند: قیمت تخم‌مرغ تا شب عید کاهش پیدا نمی‌کند. چنانچه دولت قیمت‌ها را دستوری تعیین کند، قیمت مرغ همین رویه را دارد.